Musk : Co se sakra děje?

Elon Musk na kongresu v Austrálii představil podrobnější a revidované plány pro cestu člověka na Mars. První pilotovaný let má proběhnout v roce 2024 Space X chystá obří všestrannou raketu a kosmickou loď, která může dopravit lidi na Měsíc, Mars, ale také mezi vzdálenými místy na Zemi.

Prakticky přesně před rokem přišel Elon Musk s velkolepým plánem na brzké vyslání lidí k Marsu. Na Mezinárodním astronautickém kongresu v Austrálii představil revizi svých plánů.

Musk se pochlubil, že SpaceX šlape jako hodinky. Zatímco vloni odstartovala jeho raketa Falcon 9 do vesmíru 8krát, letos to bylo zatím 13krát, ale celkový počet startů by měl dosáhnout 20. V příštím roce počítá Musk s 30 starty. Ještě letos chce stihnout dlouho očekávanou premiéru své super rakety Falcon Heavy. Před rokem zakladatel SpaceX představil Meziplanetární dopravní prostředek (ITS).

Celý systém by měl mít tři základní části: obří a samozřejmě opakovatelně použitelnou raketu, velkou kosmickou loď a tanker. Pilotovaná loď a tanker se na oběžné dráze spojí a dojde k přečerpání paliva pro cestu na Mars.

Raketa pro vynášení lodi a tankeru nese označení BFR a je poněkud méně monstrózní, než Musk uváděl vloni na kongresu v Mexiku. Stále se však má jednat o mega raketu. Její nosnost bude 150 tun, což je 5krát více než v případě Falconu Heavy, ale polovina ve srovnání s původními plány.

K pohonu bude sloužit 31 motorů Raptor (původně 42). Využívat budou metan a kyslík. Obě komponenty chce Musk vyrábět i přímo na Marsu z tamních zdrojů (vytěžené vody a oxidu uhličitého z atmosféry). Podle Muska se již uskutečnilo 42 zážehů Raptorů o celkové délce 20 minut. Nejdelší zážeh trval 100 sekund. Musk ukázal i prototyp kompozitní palivové nádrže rakety pro 1200 tun kapalného kyslíku.

V nových plánech se loď zmenšila, a to zejména ve svém průměru. Její délka bude 48 metrů, průměr 9 metrů a hmotnost 85 tun. Loď pojme 1100 tun pohonných hmot (860 tun kyslíku a 240 tun metanu). Celkem bude disponovat šesti motory.

Musk byl tentokrát trochu konkrétnější, pokud jde její využití. Stručně řečeno bude podle jeho představ umět všechno: dostat lidi a náklad na Mezinárodní kosmickou stanici, povrch Měsíce i Marsu.

NASA, Rusko a další agentury, které se nyní podílejí na provozu ISS, chtějí na oběžné dráze Měsíce vybudovat novou orbitální stanici. Musk si brousí zuby na dopravu nákladu i posádky k tomuto budoucímu vesmírnému přístavu. Současně mu však vadí, že už dávno není základna i na povrchu Měsíce. „Je rok 2017,“ řekl Musk. „Měli bychom mít lunární základnu. Co se sakra děje?“

Zdroj: vtm zive.cz

JM-Mysticland.cz ©

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *