Trójský kůň 21 století

Ten název článku mě napadl hned, jak jsem se trošku začal zabývat tím, co to vlastně Bitcoin je. Do dnešního večera jsem vnímal celý ten humbuk jen okrajově a nijak se jím nezabýval. Působilo to na mě asi jako obchodování na burze. Prostě něco strašně vzdáleného mým  možnostem i způsobu života. Neříkám, že je to nyní jinak, pořád je to jihošpanělská vesnička, ale mám trošku jasněji.

Je mi úplně lhostejno, kdo se na tom napakuje, zajímalo by mne ale nesmírně, kdo to vymyslel. Je to totiž tentýž „dřevěný“ kůň, kterého nešťastní Trójané zatáhli za hradby svého města, aby jim pak v noci,  uvnitř ukrytí Řekové, podřezali krky. Můj syn se mi bude smát, až se bude za břicho popadat, ale posuďte sami…

Program pro těžbu je nastavený tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno pouze 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu někdy kolem roku 2140. Podle šílenství, které kolem toho panuje však soudím, že to bude mnohem dřív.

Aby počítače mohly bitcoiny takto těžit, musí mít obrovskou výpočetní kapacitu. S tím, jak se uvolňování bitcoinů do oběhu zpomaluje, je jejich těžba stále energeticky náročnější – dá se to srovnat třeba s těžbou v opravdovém dole. Čím jsme hlouběji, je těžba čím dál náročnější na všechny součásti těžby. O tom si dovoluji něco málo vědět.

Díky tomu je v současné době do těžby této digitální měny zapojena nesmírná počítačová kapacita, která slouží jen k tomuto účelu. Odhady tvrdí, že počítače, které se věnují těžbě bitcoinů, mají 100 000krát větší výpočetní sílu než 500 nejsilnějších superpočítačů světa.
Počítače k tomu samozřejmě potřebují energii – a je jí mnohem víc, než si většina lidí, kteří se o bitcoin nezajímají, (jako já), dokáže představit. Roční spotřeba počítačů zapojených do této „těžby“ je letos údajně téměř 32 TWh .

Podle mnoha kritiků digitální měny jde o obrovské mrhání – jak výpočetní kapacitou počítačů, které by mohly třeba analyzovat genom léčiv nebo se věnovat odhalování různých nemocí, ale zejména elektřinou. Elektřinou, která pak na mnoha jiných místech chybí.

Největší zařízení na těžbu bitcoinů (říká se jim farmy) totiž leží v zemích, které nepatří k těm nejbohatším. A tam to způsobuje problémy, s nimiž si tamní lidé neví rady. Typickým příkladem je Venezuela, která bojuje s ekonomickou krizí a hyperinflací; dotované ceny energie ale způsobily, že se tu usídlila řada bitcoinových farem. A jejich aktivita pak vede třeba k nečekaným výpadkům energie.

Jiný problém má Čína: právě tam je největší množství bitcoinových farem. Elektřinu si berou z obřích vodních elektráren, což je dnes jeden z nejlevnějších zdrojů elektřiny nepocházející z fosilních paliv. Ta by mohla sloužit ke svícení, pohonu elektrických autobusů, které Čína provozuje, ale místo toho pohání počítače na těžbu elektrické kryptoměny.

Co přinese budoucnost?

Web Wired se podíval na to, co by se stalo, kdyby těžba bitcoinů pokračovala i v dalších letech stejným tempem jako nyní. Jeho redaktoři spočítali, že trend je neudržitelný: elektřina, která by poháněla počítače potřebné pro těžbu, prostě na Zemi neexistuje. V červenci 2019 podle nich bude bitcoin spotřebovávat stejně elektřiny jako celé Spojené státy americké, v únoru 2020 pak jako celý svět.

A to všechno v době, kdy se státy snaží vší silou splnit klimatické dohody, které by měly omezit spotřebu energie a naopak zařídit přechod na čistější zdroje, než jsou fosilní paliva. Zájem o bitcoin ale může všechno tohle zvrátit – pokud má byznys kolem něj pokračovat, bude potřeba zprovoznit další energetická zařízení, která spálí zbytky fosilních paliv jen proto, aby stoupla hodnota spekulativní měny. Což je už úplně na hlavičku. Proto se tato má rubrika jmenuje „Homo sapiens?“ a ten otazník tam není omylem.

Řada expertů vážně uvažuje nad změnami, které by měl systém bitcoinu podstoupit, aby byl energeticky úspornější, to však na druhou stranu může přinést zase zvýšení zájmu o těžbu a výsledek tak může být nulový. A tak pořád dokola.

Prostě totální likvidace našeho světa, bez jediného výstřelu. Zvrácené, ale geniální.

Konspirační teorie

Tak samozřejmě. Konspirační teorie nechybí, protože svět je miluje… Jedna hovoří o tom, že Bitcoin skupují přední státy světa, zejména USA, Čína, Japonsko a další za prostým účelem. Levně se nakoupí a za pár let, až bude cena bůh ví kde, prohlásí Bitcoin oficiální měnou a budou v ranci. ( a my v … ano, přesně tam).

Nebo je to experiment NSA, CIA a (dosaďte si další libovolné zkratky), protože překlad jména údajného vynálezce Bitcoinu Satoshiho Nakamota je prý „Central Intelligence“. (nevím, nezkoušel jsem to 🙂 ). Celá záležitost slouží k lepšímu přehledu o pohybu peněz, o černých i bílých transakcích a všechno dohromady to má zakrýt jejich levárny.

Nebo je to experiment Číny, která chce narušit dominantní úlohu dolaru ve světě a osvobodit jejich Juan ze závislosti na něm.

A nebo na závěr a to je vůbec nejlepší (i když klidně možné, co já vím), je to produkt umělé inteligence, která si jaksi začala žít svým životem a královsky se baví na náš účet – a to doslova.

Nevím jak vy, ale já prozkoumám možnost stavby malé vodní elektrárny na naší říčce a ve volných chvílích budu vyrábět louče…

Zdroj informací: čt24, Kar

JM©Mysticland.cz

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *