Kde je rozum?

Brasilia – Dolní komora brazilského Kongresu schválila zákon, který má dát malým farmářům v Amazonii možnost volněji nakládat s jejich půdou v deštných pralesích. Vlastníci menších farem do 400 hektarů by mohli obdělávat i půdu blízko říčních břehů a odlesňovat vrcholky kopců. Ochránci životního prostředí varují, že tyto změny povedou k záplavám, rozsáhlé erozi a zanášení řek, což způsobí amazonskému deštnému pralesu velké škody.

Zákon kromě uvolnění pravidel pro nakládání s lesním fondem v Amazonii počítá také se zrušením tvrdých pokut za nezákonné odlesňování. Amnestie by se však měla týkat pouze těch farmářů a dřevorubců, kteří ilegálně káceli nebo vypalovali les před rokem 2008. Na pozdější přečiny se již odpuštění finančních postihů nevztahuje. Zákonodárci se ale nakonec při tvorbě této normy vzdali záměru zrušit veškerá omezení týkající se kácení lesa na malých farmách, proti kterému ochránci životního prostředí bojovali nejvíce.

Tlak ze strany farmářů na uvolnění pravidel pro nakládání s půdou v Amazonii je enormní. Brazilské ministerstvo zemědělství tvrdí, že zákony na ochranu přírody brání zemi využít svůj ekonomický potenciál. Brazílie je po USA druhým největším zemědělským producentem, ačkoli podle tvrzení ministerstva využívá pouze třetinu své úrodné půdy. Brazilští farmáři tvrdí, že by mohli snadno vyprodukovat více než jejich konkurenti v USA, pokud by jim nesvazovaly ruce zákony.

Boj na život a na smrt

Ochránci životního prostředí ale namítají, že zákon jen vyzývá k ještě většímu porušování zákonů.

„Navrhovaná amnestie jen posiluje dlouhodobou brazilskou tradici legalizování nelegálního. Lidé věří, že mohou nezákonně odlesňovat, protože dříve či později jim bude všechno odpuštěno,“ citoval list The Guardian Philipa Fearnsidea z vládního Národního institutu pro výzkum Amazonie.

Zákon musí ještě schválit brazilský senát a očekává se, že se tam o něj na rozdíl od dolní komory svede velká bitva. Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová navíc hodlá vetovat zamýšlenou amnestii pro ty, kdož v Amazonii před rokem 2008 nelegálně mýtili nebo vypalovali lesy. Farmáři ale namítají, že amnestie je oprávněná, protože mnozí z nich vyklučili svou půdu ještě předtím, než byly zavedeny limity pro kácení.

Spor mezi farmáři a dřevorubci na jedné straně a ochránci Amazonie si navíc vyžádal další oběti na lidských životech. V úterý byl zavražděn známý brazilský ekologický aktivista José Cláudio Ribeiro da Silva a jeho žena Maria do Espírito Santo. Neznámí útočníci je zastřelili u jejich domu v brazilském státě Pará. Da Silva dostával opakovaně výhružky smrtí a již před půl rokem předpověděl, že bude zavražděn. Řekl však také, že ani strach ho neumlčí a dokud bude schopen chodit, bude bojovat proti všem, kdo ničí amazonský deštný prales.

Zdroj – Aktuálně.cz

JM-Mysticland.cz ©

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *